Kripta ve Katedralin Hazinesi

Katedralimizin altında “kripta” denilen kapalı bir anıt mezar bulunmaktadır. Burada Osmanlı’da ilk imparatorluk bandosunu kuran Giuseppe Donizetti Paşa (büyük bestekar Gaetano Donizetti’nin kardeşi), Osmanlı’daki eczacılığın öncülerinden Francesco della Sudda Faik Paşa, katedralin kurucu başepiskoposları, Bab-ı Ali’de görev yapmış ve diplomatik görev almış olan Latin Katolik cemaati üyesi tercümanlar, hayırsever Katolik aileler ile İstanbul’da görev yapan Diyosezen, Cizvit, Dame de Sion Rahibeleri gibi ruhanilerin anıt mezarları bulunmaktadır. 24 Nisan 1930 tarihli Umumi Hıfzısıhha Kanunu ile kiliselerde (mezarlık harici tüm yerlere) ölü defni işlemi yasaklanmıştır.

Hacı grupları ve öğrenci grupları önceden yazılı olarak başvurarak randevu aldıkları takdirde kriptayı ziyaret edebilmektedir. Bu konudaki başvurular değerlendirilecektir.

Türkiye Latin Katolikliğinin en önemli merkezlerinden biri olan İstanbul Kutsal Ruh Katedralimizin envanterindeki dini objeler, resimler, liturjik kıyafetler ve kitaplar tarihsel olarak önemli kaynaklardır.

Bu objeleri katedralimizin üzerindeki iki trübünde sergileyerek bu topraklarda yaşayan Katolikliğin tarihini materyal kültürü üzerinden tanıtmayı amaçlamaktayız. Hiç şüphesiz bu müze, İstanbul’un müzeleri arasında farklı ve ilgi çeken bir yere sahip olacaktır. Bu projemizi gerçekleştirebilmek için sponsor arayışımız devam etmektedir.